شرایط نگهداری انواع شمعدانی

معرفی علمی گل شمعدانی
نام علمی و لاتین گل : pelargonium
این گل از خانواده Geraniaceae می باشد
این گل در نواحی جنوبی افریقا استرالیا شمال نیوزیلندجنوب ماداگاسکار می روید تمام شمعدانی جهان از نواحی جنوبی قاره افریقا منشا میگیرند.

سه گونه مهم ترین از شمعدانی ها عبارتند از:

۱-شمعدانی که شاخه های کم و برگها بزرگ دارند که اغلب در قسمت مرکزی دارای لکه های خرمائی رنگ به شکل نعل اسب می باشند.

یکی از هیبریدهای مهم این گونه که به عنوان گیاه آپارتمانی پرورش داده می شود به نام p.x hortorum نامیده میشود و دارای واریته های زیادی می باشد.

۲-شمعدانی پیچ یا p.peltatum:

این گونه به علت دارا بودن ساقه های آویزان و نازک و زاویه دار به عنوان گیاه آویزی محسوب می شود. برگ ها دارای ۵ لوب، تقریبا بدون کرک با حاشیه کامل و رگبرگ مرکزی است.

گلها به رنگ های قرمز،صورتی، صورتی مایل به بنفش که به صورت چتر کاملا متراکم از بهار تا پاییز در انتهای شاخه ها ظاهر می شوند. این جنس دارای واریته ها و کولتیوارهای زیادی می باشد.

۳-دهان اژدر p. grandiflorum:

این گونه دارای گلهای بزرگ به رنگ سفید مایل به صورتی و رگه های ارغوانی است. یک هیبرید آن p. x domsticum نام دارد که دارای واریته ها و کولتیوار زیادی است که به عنوان گیاهان آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرند و دارای برگهای معطر نیز می باشند.

۴-شمعدانی معمولی که بیشترین شمعدانی ها از این جنس می باشد و در میان ارقام مختلف آن شمعدانی های بسیار پر گل با رنگ های جالب و نیز رقمهائی که دارای برگهای ابلق بسیار زیبا هستند وجود دارد.

از میان انواع اخیر شمعدانی ترمه ای با برگهای سبز که حاشیه گرم و رنگین دارد. در بسیاری از شهرهای ایران نیز کشت کاری شده است همچنین شمعدانی بهار هلو که دارای برگ دو رنگ و گلهای درشت و زیبا است.

گل شمعدانی

انواع شمعدانی ها و شرایط نگهداری انواع شمعدانی

۱-شمعدانی رگال regal :

بوته‌هایی چند ساله و همیشه سبز هستند و برگ‌هایشان تقریباً دایره‌ای شکل است. گاهی حاشیه برگها دندانه دار است و معمولاً گل‌هایی با پنج گلبرگ به رنگ‌های ارغوانی روشن. صورتی. بنفش یا سفید تولید می‌کند این گیاهان را می‌توان در فضای باز و یا گلدان کاشت.شمعدانی‌های اژدر در این گروه جای دارند.

۲-شمعدانی آنجل Angel :

شبیه گروه رگال در موزیک هستند اما شاخساری متراکم‌ تر دارند و اکثراً از گونه p.crispum به دست آمده اند.

۳-شمعدانی زونال zonal :

شمعدانی‌های این گروه چند ساله و همیشه سبز هستند. شاخسار علفی و آبدار آنها معمولاً به شکل مستقیم رشد می‌کند و گل‌هایی ساده (۵ گلبرگ) یا با تعدادد بیشتر گلبرگ دارند.

برگ برخی از شمعدانی‌های این گروه جذاب و زیبا است.معمولاً ازز شمعدانی‌های این گروه در فضای باز استفاده می‌شود گلهای این گروه از گونه‌های p.zonale و p.inquinans است.

معرفی گل شمعدانی و شرایط نگهداری انواع شمعدانی

۴-شمعدانی برگ عشقه‌ای lvy-leaf

شمعدانی‌های این گروه چند ساله و همیشه سبز هستند شاخسار خزنده و گل‌هایی ساده پنج برگی یا تعداد گلبرگ بیشتر دارند اکثراً در سبدهای آویخته یا گلدان کشت می‌شوند.

۵-شمعدانی عطری scented leaved :

بوته‌هایی همیشه سبز هستند که اکثراً به دلیا عطر خوش برگ‌هایشان کاشته می‌شوند از برگ‌ها و یا روغن استخراج شده این گیاهان در صنایع غذایی یا عطر سازی استفاده می‌شود. به همین دلیل گاهی این گیاهان که برای معطر ساختن چای مورد استفاده قرار می‌گیرند با نام عطر چای شناخته می‌شوند.

گونه‌های مختلف شمعدانی می‌تواند عطرهای متفاوتی داشته باشند. حیوانات خانگی ممکن است در اثر خوردن برگهای معطر این گونه‌ها دچار مسمومیت شوند. پهنه برگهای این گیاهان معمولاً به چند قسمت تقسیم شده‌اند و یا حاشیه‌هایی دندانه دار و یا بریده دارند. برخی نیز برگهایی ابلق دارند.

۶-شمعدانی یونیک unique :

بوته‌هایی همیشه سبز هستند که خصوصیات منحصر به فرد دارند به نحوی که در گروههای دیگر نمی‌توان آنان را قرار داد.

۷-شمعدانی سیتروزوم citrosum:

مشخصه بارز این گونه داشتن برگهایی با بریدگی‌های بسیار عمیق و گلهای کم پر به رنگ بنفش مایل به سفید می‌باشد. در اکثر منازل نگهداری می‌شود. شمعدانی سیتروزوم معروف‌ترین گونه شمعدانی است.

۸-شمعدانی تومنتوزوم tomentosum :

دارای مواد اروماتیک در برگهای خود می‌باشد رنگ گلبرگ‌ها سفید رنگ می‌باشد و معمولاً بهار و تابستان گل می‌دهد.

شرایط نگهداری انواع شمعدانی
آبیاری :

شمعدانی تا حدودی خشکی بستر کاشت را تحمل می‌کند ولی برای رشد بهینه و گلدهی باید در طی فصل رشد بستر کاشت را مرطوب نگه داشت (مرطوب نه خیس) خیس بودن بستر. غرقابی کردن خاک حین آبیاری. خاک دائم مرطوب می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه یا ابتلا یا تشدید بیماری قارچی شود.

آبکی شدن ساقه‌ها شل شدن و عدم استحکام شاخسار. خشکیدگی و ریزش غنچه‌ها می‌تواند دلیل آبیاری زیاد باشد.

اگر شمعدانی را در گلدان کاشته‌اید فصل سرد سال مخصوصاً زمستان آبیاری را محدود و اجازه دهید خاک گلدان بین دو آبیاری خشک شود

نور :

شمعدانی نور دوست است و بیشتر واریته ها در فضای باز دوام می آورند. اکقر واریته های این گل ۶ ساعت نور مستقیم روز را نیاز دارد. البته بعضی واریته های متصل به گروه رگال وقتی دمای محیط نگهداری به دلیل تابش نور مستقیم در فصول گرم مخصوصاً تابستان بالا برود گل نمی‌دهند.

بنابراین این واریته ها را در فضای باز در مکانی بکارید که بعد از ظهر از سایه برخوردار باشد. گلهای گروه زونال تابش نور و گرما را دوست دارند.

شمعدانی برگ عطری محیط سرد و دمای پایین را می‌پسندد تابش نور مستقیم برای زمان طولانی یا دمای بالا در فصول گرم سال ممکن است به این گیاهان آسیب برساند پس باید در مکانی کاشته شود که بعد از ظهر نیم سایه باشد.

کمبود نور در این گیاهان باعث رشد علفی طویل و نازک شدن ساقه.

فاصله دار شدن برگها از همدیگر روی ساقه رشد نکردن جوانه‌های جدید. کمرنگ شدن برگ‌ها و عدم گلدهی می‌شود

دما :

دمای ۲۱تا ۲۶ درجه سانتی گراد برای رشد این گیاهان مناسب است.

اگر چه برخی از شمعدانی‌ها در دمای ۷-۱۰ درجه در طی زمستان نیز به رشد خود ادامه می‌دهند. اما رشد اغلب آنها در دمای ۴-۵ درجه متوقف می‌شود و دمای ۲-۳ درجه زیر صفر دچار سرمازدگی می‌شوند و از بین خواهند رفت.

شمعدانی که برگهای عطری دارند اصولاً محیط خنک‌تری از شمعدانی معمولی می‌خواهند و دمای ۱۲-۲۱ درجه رشد خواهند کرد.

اما دمای پایین‌تر از این به گیاه آسیب وارد می‌کند.

اصولاً شمعدانی در دمای زیر ۵-۴ درجه دچار مشکلاتی چون قرمز شدن برگ‌های گیاه و کاهش رشد برگها و عدم گلدهی گیاه خواهد شد.

گرمی بیش از اندازه محیط نیز از جمله مواردی است که موجب عدم گلدهی این گیاه است.

زمانیکه در طی زمستان گلدانهای شمعدانی را در محیط منزل نگه می‌دارید. عدم وجود تفاوت دمایی بین روز و شب یکی از دلایل عدم گلدهی این گیاه است.

شرایط نگهداری شمعدانی

جهت خرید پک کامل کود با تخفیف ویژه کلیک نمائید

خاک :

شمعدانی خاکی با زهکش مناسب و مواد ارگانیک نیاز دارد تا رشد خوبی داشته باشد.

برای کاشت در فضای باز مخلوط خاکی همانند خاک معمولی+خاک برگ+و کود پوسیده دامی به همراه ( شن که اندازه دانه‌ها یک تا دو میل باشد). به میزان ده درصد از ترکیب کلی خاک برای کاشت مناسب است.

برای کاشت در گلدان خاک سبک با زهکش بالا نیاز دارد. مخلوط پیت ماس و ماسه و کوکوپیت ترکیب مناسبی برای کاشت شمعدانی است.

کمبود نیتروژن منجر به کوتاهی قامت گیاه و زردی برگسار و به خصوص برگهای موجود در قسمت پایین گیاه می‌شود.

در این صورت می‌توان هر ۴ هفته یک‌بار از کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی استفاده کرد. کوددهایی که میزان فسفر یا فسفر و پتاس انها بیشتر از نیتروژن است به گلدهی این گیاه کمک می‌کند.

اگر در کوددهی زیاده روی شود گیاه فقط رشد رویشی خواهد داشت و گل نمی‌دهد در این صورت برای ۲تا ۳ نوبت فقط آبیاری خالی شود تا کود اضافی خارج شود.

سایت رسمی والاگرو ایتالیا

دیدگاهتان را بنویسید