شرایط نگهداری گل فیتونیا – Fittonia

شرایط نگهداری گل فیتونیا - Fittonia

گیاه فیتونیا که به طور معمول به عنوان گیاهان آپارتمانی رشد می کند. یک گیاه همیشه سبز و دارای برگ هایی با رگه های ریز ، سبز و عمیق است. اگرچه محبوب ترین رنگ وریدی سفید نقره ای است. اما شما می توانید انواع آن را به راحتی رگه هایی به رنگ های قرمز ، صورتی ، سفید و سبز پیدا کنید. گیاه فیتونیا یک خزنده کم رشد است که کاملا مناسب تراریوم ها یا گلدان های کوچک است. فیتونیا به طور معمول تا ارتفاع 38.1 تا 45.72 سانتی متر با گسترش عقب 60.96 تا 76.2 سانتی متر رشد می کند.

اگرچه این گیاه به ندرت وقتی به عنوان گیاه خانگی در محیط داخلی رشد می کند ، گل می دهد. اما گاهی اوقات با خوشه های ناچیز مایل به قرمز یا مایل به زرد شکوفا می شود. گیاه فیتونیا گاهی اوقات به عنوان یک پوشش خزنده خاکی در مکان های خورشید فیلتر شده رشد می کند.

همانطور که زیباست ، Fittonia تا حدی معتدل و روی حیله و تزویر است که می تواند به عنوان یک گیاه آپارتمانی رشد کند. این امر به رطوبت مداوم و بسیار بالا مانند در تراریوم نیاز دارد و شرایط راکد را تحمل نمی کند. گیاه فیتونیا به نور مستقیم و شدید خورشید نیز حساس است و به سرعت دچار سوختگی برگ می شود .

شرایط نگهداری گل فیتونیا – Fittonia

نام گیاه شناسی : Fittonia albivenis.

نامهای مشترک گیاه عصب ، گیاه موزاییک ، فیتونیا ، برگ خالص رنگ شده.

نوع گیاه : همیشه سبز علفی و همیشه سبز.

اندازه بالغ : قد 3-6 اینچ ، 12 تا 18 اینچ. انتشار دادن.

قرارگیری در معرض نور خورشید : خورشید غیر مستقیم یا سایه بخشی فیلتر شده است.

نوع خاک :

خاک مرطوب و خوب زهکشی.

PH خاک : خاک کمی اسیدی را ترجیح می دهد (6.5) . خاک های قلیایی را تحمل می کند.

زمان شکوفه : به صورت پراکنده ، معمولاً از اوایل تیرماه تا اواخر مرداد ماه .

رنگ گل : مایل به زرد مایل به سفید یا مایل به قرمز ، گلها ناچیز است.

مناطق مقاومت : به عنوان یک گیاه آپارتمانی در تمام مناطق آب و هوایی رشد کرده است.

منطقه بومی : جنگل های بارانی گرمسیری آمریکای جنوبی ، عمدتا پرو

سمی بودن غیر سمی است.

شرایط نگهداری گل فیتونیا - Fittonia

شرایط نگهداری گل فیتونیا – Fittonia

مراقبت از گیاهان فیتونیا

گیاه باید دائماً مرطوب و با سطح بالایی از رطوبت محیط که با غبارآلودگی مکرر یا با پرورش آن در سینی پر از سنگریزه و آب فراهم می شود ، مرطوب نگه داشته شود.

در حالت ایده آل ، اکثر تولید کنندگان به راحتی می بینند که این گیاهان دوست داشتنی اما معتدل را در تراریوم ها یا باغ های سرپوشیده ای که می توانند رطوبت و نور پراکنده مورد علاقه خود را بدست آورند ، پرورش دهند.

نور

این گیاه به عنوان یک گیاه گرمسیری که به طور طبیعی در سایه مرطوب و درخشان جنگل های گرمسیری رشد می کند ، شرایط مشابهی را ترجیح می دهد که به عنوان گیاه خانگی رشد کند. این نور آفتاب را دوست ندارد ، ترجیح می دهد خورشید روشن و غیر مستقیم ، مانند آفتابی که از پنجره های رو به شمال ارائه می شود. همچنین در زیر نورهای فلورسنت رشد خواهد کرد.

خاک

فیتونیا در خاک گلدان استاندارد با پایه پیت ماس ​​رشد خوبی می کند. خاک باید مقداری رطوبت را حفظ کند اما باید به خوبی تخلیه شود.

آب

1. مرطوب نگه داشتن گیاه می تواند یک چالش باشد. گیاه فیتونیا در صورت خشک شدن در معرض فروپاشی است .

2. اگر در صورت کاملاً سیراب شدن سریع بهبود یابد ، اما غده های مکرر غش درنهایت صدمات خود را به گیاه وارد می کنند. در انتهای دیگر ، گیاهان فیتونیا که اجازه دارند در آب راکد شوند ، به برگهایی زرد و لنگ تبدیل می شوند.

دما و رطوبت

گیاه فیتونیا در دمای حدود 21.1 درجه سانتی گراد رشد می کند. این گیاهان شرایط مرطوب مشابه شرایط جنگل های بارانی را ترجیح می دهند. غبارآلودگی منظم باعث می شود گیاهان خشک نشوند. در مناطق خشک و یا در ماههای خشک زمستان ، استفاده از مرطوب کننده اتاق ممکن است مفید باشد. تراریوم ها به طور طبیعی محیط مرطوب و مناسب گیاه هستند.

شرایط نگهداری گل فیتونیا – Fittonia

شرایط نگهداری گل فیتونیا - Fittonia

کود

در طول فصل رشد خود ، گیاهان را هفتگی با دوز استاندارد کود مایع که برای گیاهان گرمسیری فرموله شده تغذیه کنید. کود عصاره جلبک دریایی و بیوبیست گلد و 20-20-20 کودی مناسب برای این گیاه به حساب می آید.

تعویض خاک و گلدان

هر نوع مخلوط خاک گلدان معمولی و گلدان استاندارد گیاهان آپارتمانی با سوراخ های زهکشی زیرین برای فیتونیا مفید است.

فیتونیا را هر ساله در بهار یا اوایل تابستان تعویض کنید. همیشه هنگام کاشت مجدد از خاک گلدان تازه استفاده کنید تا از جمع شدن خاک و غرقاب جلوگیری کند.

تکثیر

گیاهان فیتونیا از قلمه های نوک برگ به راحتی تکثیر می شوند. قلمه های نوک برگ را در اواخر بهار یا اوایل تابستان بگیرید. همزمان با جوانه زنی گیاه. حداقل دو گره در حال رشد را روی برش قرار دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید. هنگامی که قلمه را در مخلوط خاک با پایه ذغال سنگ نارس گلدان کردید. می توانید انتظار داشته باشید که ریشه ها طی دو تا سه هفته جوانه بزنند.

استفاده از هورمون ریشه زایی معمولاً ضروری نیست. اما اگر شرایط شما از حد ایده آل (خیلی خشک یا خیلی خنک) نباشد ، ممکن است هورمون ریشه زایی احتمال موفقیت شما را افزایش دهد.

هرس

گیاه فیتونیا در شرایط مناسب به سرعت رشد می کند و اگر ساقه ها ساق دار شوند. نیشگون گرفتن آن رشد را پر و پر درخت نگه می دارد. از آنجا که گلها ناچیز و خسته کننده هستند ، کندن جوانه ها نیز به پر بودن شاخ و برگ کمک می کند.

انواع فیتونیا

شکل گونه F. abivensis دارای برگهای سبز با رگه های نقره ای است. گروه Verschaffelt از F. albivensis (فیتونیا “معمولی”) شامل ارقام زیادی از جمله ‘Argyroneura’ (رگهای سفید-نقره ای) و ‘Pearcei’ (رگ های مایل به قرمز) است. انواع ‘Minima’ و ‘Argyroneura’ به خوبی برای فرهنگ تراریوم مناسب هستند.

گونه دیگری از Fittonia که باید مورد توجه قرار گیرد گونه F. gigantea است که می تواند به 60.96 سانتی متر برسد و دارای ساقه های بنفش با برگهای سبز تیره و رگه های زرشکی است.

شرایط نگهداری گل فیتونیا – Fittonia

آفات و بیماری های شایع

بسیاری از مشکلات مرتبط با فیتونیا همان مواردی هستند که می توانند سایر گیاهان خانگی گرمسیری را تحت تأثیر قرار دهند:

برگ های زرد نتیجه آب زیاد است.

برای جلوگیری از خاک آلوده از گلدان با سوراخ های زهکشی استفاده کنید.

ریزش برگ معمولاً در نتیجه درجه حرارت سرد یا کشش است. سعی کنید از شرایط گرمسیری که این گونه به طور طبیعی رشد می کند تقلید کنید.

برگهای خشک و خرد شده معمولاً نشان می دهند که گیاهان رطوبت کافی دریافت نمی کنند یا آفتاب مستقیم زیادی دارند. در زمستان که سطح رطوبت می تواند به طور قابل توجهی کاهش یابد ، از مرطوب کننده اتاق استفاده کنید. گیاه فیتونیا خود را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید.

مشکلات حشرات عبارتند از:

قارچها.

حشرات پوستی یا شته ها

آلودگی باید سریعاً درمان شود و گیاهان آسیب دیده را جدا نگه دارید تا از انتشار اشکال به سایر گیاهان داخلی جلوگیری کند.

سایت رسمی والاگرو ایتالیا

دیدگاهتان را بنویسید