شرایط نگهداری گیاه کالانکوئه در خانه

روش نگهداری گیاه کالانکوئه در خانه

گیاه کالانکوئه که متعلق به ماداگاسکار است ، گیاهی آپارتمانی می ‎باشد و مراقبت از آن بسیار آسان است.

این گیاه ، کوچک و بوته ای است و دارای برگ های ضخیم و بوته ای شکل نیز می‎ باشد .

گل های این گیاه به رنگ های مختلفی از قبیل قرمز، نارنجی ، زرد ، سفید و صورتی می ‎باشد.

برخی از گونه های این گیاه دارای گل های دو رنگ هستند و هرچه روزها کوتاه تر باشد. این گیاه گل های بیشتری خواهد داشت.

لازم به ذکر است که همه انواع گیاهان کالانکوئه سمی هستند. در این قسمت از نمناک به ارائه نکاتی در زمینه پرورش و نگهداری این گیاهان خواهیم پرداخت.

کالانکوئه

شرایط نگهداری گیاه کالانکوئه در آپارتمان

نور:

اگرچه گیاه کالانکوئه نیازمند نور غیر مستقیم خورشید است. اما با این حال در صورت قرار گرفتن در معرض نور آفتاب در فصول بهار، پاییز و زمستان مشکلی برای آن به وجود نخواهد آمد. اما قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب در فصل تابستان منجر به سوختن برگ های این گیاه خواهد شد. این گیاه در روزهایی از سال که کوتاه ترند ، گل بیشتری می ‎دهند.

آبیاری:

از آن جایی که این گیاه توانایی ذخیره سازی آب برای مدت طولانی را دارد، نیازی به آبیاری آن در دفعات پی در پی وجود نخواهد داشت و فقط کافیست اجازه دهید خاک گیاه کاملا خشک شود ( عمق گلدان ) و فاصله دو روزه ( گیاه باید تشنه بمونه تا ریشه داخل خاک نفس بکشید ) بعد آبیاری عمیق انجام شود و زیر گلدانی آن را خالی نمائید.

کوددهی:

در فصول رشد این گیاه میتوانید جهت تقویت گیاه از کودهای 20-20-20 و جهت مقاوم شدن گیاه از کود جلبک دریایی و جهت جذب سریع مواد مغذی از کود اسید هیومیک و جهت تحریک به گلدهی از کود 36-12-12 یا کود مایع آمریکایی استفاده نمائید.

تاثیر کود گلدهی

دما:

دمای مورد نیاز رشد برای گیاهان کالانکوئه دمای 15 تا 18 درجه سانتی گراد است. درجه حرارت کم تر از 4 درجه سانتی گراد باعث آسیب رسیدن به این گیاه خواهد شد. از قرار دادن این گیاه در مکان های سرد در طول فصل زمستان خودداری کنید.

رطوبت:

رطوبت بالا باعث آسیب رسیدن به این گیاه شده و منجر به ابتلای آن به بیماری ها و آفات مختلف مانند کپک پودری خواهد شد.

گل دهی:

با کودهای استارتر رشد و تحریک به گلدهی در طی فصول رشد تقویت کنید.

جهت خرید استارتر رشد کلیک نمائید

جهت خرید کود گلدهی کلیک نمائید

آفات:

اگرچه گیاهان کالانکوئه در برابر آفات مقاومند اما با این حال در صورت نگهداری این گیاه در خارج از محیط منزل در طول فصل تابستان ، امکان جذب آفاتی همچون کنه های عنکبوتی ، حشرات مقیاس و شته ها وجود خواهد داشت که به منظور از بین بردن این آفات تنها کافیست از صابون های حشره کش و روغن نیم استفاده کنید و از استفاده از حشره کش های شیمیایی برای از بین بردن آفات در این گیاه اکیدا خودداری کنید زیرا این مواد به گیاهان کالانکوئه آسیب خواهند رساند.

بیماری ها:

گیاهان کالانکوئه مستعد ابتلا به بیماری هایی نظیر لکه های برگ و کپک پودری می ‎باشند که بهترین راه به منظور جلوگیری از ابتلا گیاه به این بیماری ها ، خشک نگه داشتن برگ ها و تامین گردش هوای مناسب برای گیاه است.

خاک مناسب:

خاک مورد نیاز گیاه کلانکوئه خاکی سرشار از مواد مغذی مانند : خاک مخصوص گلهای آپارتمانی + ورمی کومپوست + پرلیت و کمی پیت ماس است.

جهت آموزش تعویض و بالا بردن زهکشی گلدان کلیک نمائید

هرس کردن:

هرس گیاهان کالانکوئه شامل جدا کردن شاخ و برگ های پژمرده و خشک شده است که این امر به رشد شاخ و برگ های جدید نیز کمک می ‎کند.

تکثیر:

تکثیر گیاهان کالانکوئه از طریق قلمه زنی انجام می ‎شود و فقط کافیست بعد از جدا کردن ساقه مورد نظر( با چاقوی تیز و ضد عفونی شده با الکل ) اجازه دهید به مدت 24 ساعت خشک شود و سپس آن را درون گلدان جدید بکارید که این امر از پوسیدگی ریشه های گیاه جلوگیری خواهد کرد.

خواب زمستانی:

گیاه کالانکوئه از ماه مهر تا انتهای دی ماه به خواب زمستانی خواهد رفت. در این دوره گیاه را در مکانی با دمای 18 درجه سانتی گراد نگهداری کرده و خاک گیاه را خشک نگه دارید و پس از گذشت 6 هفته ، گیاه را به مکانی گرم و روشن منتقل کرده و شیوه آبیاری طبیعی آن را از سر بگیرید.

سمیت:

گیاهان کالانکوئه سمی هستند و بنابراین در صورت تمایل به نگهداری از این گیاه در محیط داخلی منزلتان ، بهتر است آن را از کودکان و پرندگان خانگی خود دور نگه دارید که در غیر اینصورت خطر بروز حمله قلبی در آن ها وجود خواهد داشت.

سایت رسمی Omex انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید