خلاصه

معدنچی برگ مرکبات Phyllocnistis citrella یک آفت پروانه کوچک مرکبات است. لاروها شاخ و برگ های نابالغ را استخراج می کنند و باعث پیچ خوردگی و پیچ خوردگی برگ ها می شوند (شکل 1). آلودگی شدید (≥ 2 معدن در هر برگ) می تواند رشد و عملکرد درختان نهالستانی و تازه کاشته شده را به تاخیر بیندازد، اما تأثیر آنها بر درختان بالغ کمتر جدی است. چنین هجومی معمولاً فقط در اواخر تابستان و پاییز رخ می دهد و اغلب به فعالیت کم شکارچیان طبیعی مربوط می شود. آنها به ندرت در بهار رخ می دهند زیرا تولید رشد جدید پربار و هماهنگ است و به سرعت در برابر حمله ایمن می شود.

آفت برگ معدنی مرکبات

شکل 1. آسیب شدید معدنچی برگ مرکبات (Phyllocnistis citrella) به برگ های به شدت آلوده.

آفت برگ معدنی مرکبات

معدنچی برگ مرکبات بومی آسیای شرقی و جنوبی است و در حال حاضر به طور گسترده در جایی که مرکبات در آسیا، پاپوآ گینه نو، استرالیا، شمال و مرکز آفریقا و فلوریدا در ایالات متحده آمریکا کشت می شود، توزیع می شود. این بیماری با شدت شانکر مرکبات (Xanthomonas axonopodis pv. citri)، یک بیماری جدی مرکبات مرتبط است (شکل 2).

شکل 2. علائم شانکر مرکبات (Xanthomonas citri).

آفت برگ معدنی مرکبات

این پروانه برای اولین بار در استرالیا در داخل و اطراف داروین در قلمرو شمالی در سال 1912 ثبت شد. احتمالاً قبلاً وجود داشته است و ظاهراً در سال 1922 پس از یک کارزار پنج ساله برای از بین بردن شانکر مرکبات از بین رفته است. در طول مبارزات انتخاباتی، تمام درختان مرکبات در شمال موازی نوزدهم در قلمرو نابود شدند. از آن زمان، اقدامات قرنطینه ای سختگیرانه برای جلوگیری از ایجاد این بیماری در استرالیا اعمال شده است.

در سال 1940 معدنچی برگ مرکبات دوباره در داروین پیدا شد و در سال 1965 در کایرنز در کوئینزلند ثبت شد. بین سالهای 1965 و 1985 به آرامی به سمت جنوب در امتداد ساحل شرقی تا ساحل جنوبی NSW گسترش یافت. در سال 1988 هنوز فقط در قلمرو شمالی و نواحی ساحلی NSW و کوئینزلند یافت می شد و کمتر از 20 درصد از صنعت مرکبات استرالیا را تحت تأثیر قرار می داد.

آفت معدنی برگ مرکبات

در سال 1989 در داخل NSW برای اولین بار در باغ ها و باغ های خانگی از Dubbo شمال ثبت شد. بین سال‌های 1989 و 1992 به سمت غرب در مناطق آبیاری مورامبیج، به هیلستون، و نواحی NSW و رودخانه ویکتوریا موری در شرق و از جمله سوان هیل گسترش یافت. تا ژانویه 1993، به نواحی NSW/Victorian Sunraysia و ریورلند استرالیای جنوبی رسیده بود. تا آوریل 1995، در سراسر قاره تا جنوب غربی استرالیای غربی گسترش یافت.

شرح و زیست شناسی

در شرایط مساعد تابستان و پاییز، یک نسل (بزرگسال) در 14 تا 17 روز کامل می شود. در اواخر پاییز، زمستان و بهار، ممکن است 2 یا 3 برابر بیشتر طول بکشد.

بزرگسالان

حشرات بالغ پروانه‌های کوچک و ظریف با بال‌های جلویی جفت باریک و بال‌های عقبی با کرک‌های بلند هستند (شکل  3). سطح بالایی هر بال جلو دارای یک نقطه سیاه در نوک و یک خط تیره نامنظم است که یک ناحیه داخلی (پوشیده شده با فلس های نقره ای) را از یک ناحیه خارجی (با فلس های نقره ای، زرد روشن و قهوه ای) جدا می کند. بال‌های عقب باریک‌تر از بال‌های جلو هستند و با فلس‌های نقره‌ای پوشیده شده‌اند. پروانه ها در حالت استراحت، با بال هایی که از طول تا شده اند، حدود 2 میلی متر طول دارند. در پرواز، طول بال آنها حدود 4.5 میلی متر است.

شکل 3. معدنچی برگ مرکبات (Phyllocnistis citrella) بالغ.

از آنجایی که پرواز معمولاً در شب اتفاق می‌افتد، بزرگسالان به ندرت در نور روز دیده می‌شوند، مگر زمانی که معمولاً به دلیل فعالیت‌های انسانی مزاحم می‌شوند. وقتی این اتفاق می افتد، پرواز کوتاه و سریع است. ماده ها کمی بیشتر از مردان هستند. هر دو جنس در ساعات اولیه صبح از مرحله شفیرگی خود خارج می شوند. جفت گیری عموماً در غروب و اوایل غروب، حدود 9 تا 12 ساعت پس از سبز شدن رخ می دهد.

پروانه های ماده بالغ حدود 24 ساعت پس از جفت گیری شروع به تخم گذاری می کنند. یک ماده در طول زندگی خود می تواند بیش از 50 تخم بگذارد و 20 عدد در شب. بیشتر بزرگسالان کمتر از یک هفته زندگی می کنند اما می توانند تا 20 روز زندگی کنند.

آفت برگ معدنی مرکبات

تخم مرغ

تخم های صاف و کمی بیضی شکل حدود 0.3 میلی متر طول دارند. آنها شفاف هستند اما به دلیل سطح برگ سبز روشن به نظر می رسند (شکل 4). تخم‌ها به‌صورت مجزا، معمولاً در هنگام عصر، روی سطح زیرین برگ‌ها در نزدیکی نوار میانی گذاشته می‌شوند. رسوب تخم در سطح بالایی برگ معمولاً با شرایط بسیار مرطوب و آلودگی های متوسط یا شدید همراه است. جوجه ریزی می تواند در عرض 1 روز در تابستان اتفاق بیفتد و لارو جوان بلافاصله در زیر سطح برگ نقب می زند. برگ های جوان به طول 10 تا 20 میلی متر مکان های ترجیحی برای تخم گذاری هستند. تخم ها به ندرت روی برگ های بلندتر از 40 میلی متر گذاشته می شوند.

شکل 4. تخم مرغ معدنی برگ مرکبات (Phyllocnistis citrella).

آفت برگ معدنی مرکبات

لارو

4 سن لاروی (مرحله) وجود دارد. 3 مورد اول فقط از شیره سلول‌های اپیدرمی تغذیه می‌کنند که توسط قسمت‌های دهانی تیغه‌مانند و دندانه‌دارشان پاره شده است. به دلیل هوا و بخار آب تغلیظ شده، هر لارو سبز کم‌رنگ یک معدن نقره‌ای رنگ و مارپیچ با پوستی برجسته مانند پوست (شکل 5) تشکیل می‌دهد که در مرکز با مدفوع تیره پوشانده شده است. این لاروها هرگز معادن خود را ترک نمی کنند تا مین های دیگر تشکیل دهند یا بین دو طرف پایین و بالای برگ ها حرکت کنند. توسعه 3 مرحله در تابستان حدود 5 یا 6 روز طول می کشد. لاروهای سن سوم بالغ حدود 3 میلی متر طول دارند.

سن چهارم (پیش شفیره) زرد مایل به قهوه ای است (شکل 6) و شبیه لارو سن سوم است اما تغذیه نمی کند. در تابستان حدود یک روز دوام می آورد و از ابریشم تولید شده از قسمت های دهان آن برای تشکیل اتاقک شفیرگی استفاده می کند. این محفظه معمولاً در حاشیه برگ قرار دارد (شکل  7) که لبه آن به شکلی رول می شود که 3 طرف محفظه از بافت برگ تازه و یک لایه نازک از بافت استخراج شده تشکیل می شود. محفظه به عنوان لایه ظریف ابریشم تولید شده توسط پیش شفیره خشک شده و منقبض می شود. قسمت در معرض محفظه اغلب یک نارنجی مشخص است اما در غیر این صورت شبیه به رنگ سطح برگ استخراج شده است.

شکل 5. لارو معدنچی برگ مرکبات (Phyllocnistis citrella).

شکل 6. لارو معدنچی برگ مرکبات (Phyllocnistis citrella).

شکل 7. شفیره معدنچی برگ مرکبات (Phyllocnistis citrella) در یک بخش نورد شده از برگ.

شفیره

شفیره های قهوه ای مایل به زرد (شکل 8) حدود 2.5 میلی متر طول دارند. پس از حدود 6 روز، یک سوراخ کوچک در انتهای قدامی محفظه شفیرگی ایجاد می شود (شکل 9) و شفیره ها تا حدی خود را از سوراخ ها عبور می دهند. سپس بزرگسالان ظاهر می شوند و پوست های شفیرگ ریخته گری شده معمولاً از اتاقک بیرون زده باقی می مانند.

شکل 8. شفیره معدنچی برگ مرکبات (Phyllocnistis citrella).

آفت برگ معدنی مرکبات

کنترل

کنترل فرهنگی
از آنجایی که هجوم ها به رشد فلاش محدود می شوند، به ویژه در اواخر تابستان و پاییز، شدت آنها را می توان با موارد زیر کاهش داد:

کود دهی در زمستان برای تقویت رشد در بهار زمانی که آفت وجود ندارد یا نسبتاً کمیاب است.
محدود کردن رشد فلاش در اواخر تابستان و پاییز فقط با کوددهی و آبیاری در تابستان و پاییز به مقدار لازم برای رشد طبیعی.
هرس رشد فلاش در اواخر تابستان و پاییز نیز می تواند به محدود کردن و حذف هجوم ناخوشایند درختان باغچه خانه کمک کند.

شکارچیان طبیعی

اینها شامل زنبورهای انگلی کوچک و شکارچیانی مانند توری هستند. شکارچیان به طور کلی با هجوم های سنگین همراه هستند.

سه تا از موثرترین زنبورها Ageniaspis citricola (شکل 10 و شکل 11) و Cirrospilus quadristriatus (شکل 12؛ هر دو از آسیای جنوب شرقی در 1990-1992 معرفی شدند) و Semiolacher petiolatus (شکل 13 و شکل 1) یک گونه بومی هستند. انگلی توسط زنبورهای دیگر بومی استرالیا (Cirrospilus ingenuus (شکل 15 تا شکل 17)، Sympiesis sp. و Zaommomentedon brevipetiolatus) نیز مشاهده شده است.

در Riverina، Sunraysia و Riverland، S. petiolatus انگل اصلی است. سطح انگلی معمولاً کمتر از 20٪ از همه لاروها در ژانویه تا فوریه است، اما به 50٪ یا بیشتر در ماه مارس تا مه افزایش می یابد. در کوئینزلند، سطوح انگلی لارو توسط A. citricola تا فوریه تا مارس به 90٪ می رسد، اما S. petiolatus و Cirrospilus quadristiriatus نیز مهم هستند.

شکل 9. Ageniaspis citricola بالغ.

آفت برگ معدنی مرکبات

کنترل شیمیایی

کنترل موثر معدن برگ مرکبات با استفاده از مواد شیمیایی دشوار است زیرا لاروها توسط معادن خود محافظت می شوند و شفیره ها توسط اتاق های شفیرگی خود محافظت می شوند. حشره کش ها مانند ارگانوفسفره ها، کاربامات ها و پیرتروئیدها نیز فعالیت دشمنان طبیعی را مختل می کنند. چنین اختلالی می تواند منجر به شیوع سایر آفات (مانند فلس و کنه) شود.

سمپاشی معمولاً فقط برای کنترل درختان جوان یا قوی در تابستان و پاییز مورد نیاز است. اسپری فلاش نابالغ روی درختان بالغ معمولاً فقط به دلایل زیبایی شناختی یا برای محافظت از رشد پرباری که ممکن است در صورت هرس شدید درختان در تابستان اتفاق بیفتد، مجاز است.

سمپاشی باید به محض شروع فلاش تابستانی در اواسط تا اواخر ژانویه، قبل از اینکه طول اولین فلاش ها به 10 میلی متر برسد، آغاز شود. این امر از رشد سریع جمعیت‌های معدنچی برگ جلوگیری می‌کند و خطر هجوم‌های سنگین را در دوره‌های اوج رشد در اواخر فصل کاهش می‌دهد. سمپاشی باید زمانی متوقف شود که بیشتر برگ های تولید شده در یک چرخه فلاش شروع به سفت شدن کنند یا بیشتر از 40 میلی متر شوند.

برگ معدنی مرکبات

اسپری ها باید به طور کامل روی سطوح بالایی و پایینی برگ های حساس اعمال شود. آنها معمولاً باید در فواصل 7 روزه در هوای گرم تا گرم و هر 10 تا 14 روز در هوای سردتر استفاده شوند. تعداد اسپری های مورد نیاز به رقم مرکبات تحت درمان و مدت زمان شستشو بستگی دارد. درختان لیمو معمولاً نسبت به درختان پرتقال، ماندارین یا گریپ فروت به اسپری بیشتری نیاز دارند.

روغن‌های معدنی باغبانی (HMOs) و روغن‌های معدنی کشاورزی (AMOs) معمولاً به اندازه تنظیم‌کننده‌های رشد حشرات و مواد شیمیایی با طیف وسیع مؤثر هستند.

اسپری های اعمال شده بر روی هر دو برگ حساس و بالغ، برخی از آفات دیگر (مانند فلس های زره پوش، کنه ها و برخی تریپس ها) را به طور همزمان کنترل کرده و کنترل برگ های معدنی مرکبات را بهبود می بخشد.روغن‌ها موثر هستند زیرا پروانه‌های ماده بالغ از سطوح پاشیده شده اجتناب می‌کنند و این منجر به کاهش تخم‌گذاری می‌شود.

حشره‌کش‌ها و تنظیم‌کننده‌های رشد با طیف وسیع معمولاً برای کشتن بزرگسالان و مراحل نابالغ یا ایجاد اختلال در رشد برخی از مراحل نابالغ استفاده می‌شوند.

آفت برگ معدنی مرکبات

علاوه بر اثربخشی، مزایای عمده استفاده از HMO ها عبارتند از:

 • آنها را می توان با حداقل لباس های محافظ مانند لباس، عینک و ماسک استفاده کرد
 • آنها سمیت کمی برای حیوانات مهره دار دارند
 • آنها اثر مضر کمی بر حشرات و کنه های مفید دارند
 • آنها شیوع آفات را تحریک نمی کنند
 • آفات مقاومتی ایجاد نکرده اند
 • رسوبات اسپری در عرض چند هفته توسط میکروب ها، اکسیداسیون و اشعه ماوراء بنفش شکسته می شوند و مولکول های ساده ای تشکیل می شوند که تهدیدی برای محیط زیست نیستند.

دستورالعمل استفاده از HMOs و AMOs

از غلظت های مختلف از 250 میلی لیتر تا 500 میلی لیتر روغن در هر 100 لیتر آب (25-50 میلی لیتر در هر 10 لیتر آب؛ 0.25-0.5٪) استفاده کنید.
از محصولاتی که برای رقیق شدن در آب فرموله شده اند به جای محصولاتی که برای استفاده بدون اختلاط در آب فرموله شده اند استفاده کنید.
اسپری ها باید در حجم های کافی برای خیس شدن سطوح بالایی و پایینی برگ های حساس تا نقطه ریزش اعمال شوند. آنها باید در فواصل 5 تا 7 روز در هوای گرم تا گرم و هر 10 تا 14 روز در هوای سردتر استفاده شوند. تعداد اسپری های مورد نیاز به رقم مرکبات تحت درمان و مدت زمان شستشو بستگی دارد
در باغات، اتمایزرهای چرخشی و سمپاش های بوم نوسانی نسبت به سمپاش های معمولی با انفجار هوا موثرتر هستند.

آفت برگ معدنی مرکبات

اقدامات احتیاطی و سازگاری

HMOs و AMOs ممکن است به گیاهان آسیب بزنند (سمیت گیاهی) اما این امر به ندرت با فرمولاسیون های مدرن رخ می دهد و با استفاده صحیح می توان از آن جلوگیری کرد.

 • هدف این است که اسپری روغن ظرف 1 تا 2 ساعت پس از استفاده روی گیاه خشک شود
 • برای تهیه یک اسپری روغن، مخزن اسپری را با دو سوم آب پر کنید، روغن را در حین هم زدن مخزن اضافه کنید، سپس با آب باقیمانده پر کنید.
 • در طول استفاده، مخلوط‌های روغن و آب که در مخازن یا ظروف اسپری نگهداری می‌شوند باید به طور مداوم و به طور موثر هم زده یا هم زده شوند تا از جدا شدن روغن از آب جلوگیری شود. اجازه ندهید مخلوط اسپری بیش از 10 دقیقه بماند. اگر این کار را کردید، قبل از شروع مجدد سمپاشی، به شدت هم بزنید یا هم بزنید.
 • روغن ها را در دمای بیش از 35 درجه سانتیگراد استفاده نکنید. هنگام استفاده از اسپری زمانی که دمای سایه محیط از 32 درجه سانتیگراد بیشتر می شود مراقب باشید

سالانه زیاد روغن نزنید

 • از اسپری های حاوی بیش از 250 میلی لیتر روغن در 100 لیتر آب حداقل به مدت یک ماه پس از سمپاشی با گوگرد استفاده نکنید.
 • HMO ها و AMO ها با اسپری های مس تا غلظت 0.5% سازگار هستند.
 • وقتی خاک خشک است اسپری نکنید. درختان نباید از استرس رطوبتی رنج ببرند
 • همیشه روغن ها را در بشکه ها، قوطی ها یا بطری های قهوه ای مهر و موم شده در مکانی خنک تاریک یا با نور کم نگهداری کنید.
 • روغن های ذخیره شده در بطری های شیشه ای یا پلاستیکی شفاف اکسید می شوند.
 • اسیدهایی که در نتیجه این فرآیند به وجود می آیند می توانند فیتوتوکسیک باشند و شاخ و برگ و میوه را بسوزانند یا به دلیل رطوبت سنجی (آب را به راحتی جذب می کنند) باعث تجمع آب در سطوح اسپری شده شوند.
 • استفاده بیش از حد از اسپری‌های روغن معدنی می‌تواند با مسدود کردن سیستم‌های انتقال آب و مواد غذایی درخت، محصول را کاهش دهد.
 • از روغن هایی که استانداردهای لازم برای HMO و AMO را ندارند استفاده نکنید. چنین محصولاتی به راحتی اکسید می شوند.

جهت مشاوره میتوانید از طریق تیکت بعد از ثبت نام در سایت یا در واتس آپ با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید