نحوه مبارزه با پوسیدگی ساقه و ریشه

نحوه مبارزه با پوسیدگی ریشه و ساقه : ممکن است یک یا دو بار به گیاهان خود بیش از حد آبیاری کرده باشید. سپس می بینید که برگ ها کدر و زرد می شوند و نسبتاً بیمار به نظر می رسند. شما اقداماتی را برای اصلاح مشکل آبیاری انجام می دهید اما گیاهان به عقب باز نمی گردند. به احتمال زیاد باغ و گلدان های شما از پوسیدگی ریشه و ساقه رنج می برد. این نوع پوسیدگی باغی به دلیل یکی از دو موضوع ایجاد می شود یا گیاهان شما به دلیل آبیاری بیش از حد غرق شده اند یا زهکشی نامناسب یا قارچی در خاک به ریشه ها حمله کرده و آنها را آلوده کرده است.

پوسیدگی ریشه و ساقه

نحوه مبارزه با پوسیدگی ساقه و ریشه

اگر تاج یا ریشه اصلی تحت تأثیر قرار گیرد و گیاهان شما در روزهای تاریکی هستند و بدون کمک فوری پژمرده شده و می میرند. اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای نجات آنها انجام دهید. اما اگر ریشه‌ها خیلی از بین رفته‌اند بهتر است آن‌ها را دور بیندازید و ضدعفونی کنید. اقدامات پیشگیرانه در برابر حملات بعدی بیماری قارچی انجام دهید و دوباره شروع کنید.

مطمئن نیستید که پوسیدگی ریشه و ساقه مقصر است؟

پایه گیاه خود را در اطراف ناحیه ریشه بو کنید. اگر بوی بد و کپک زده می دهد احتمالاً پوسیدگی ریشه است. گیاه را از خاک جدا کنید.

آیا ریشه ها سفید، سفت و سالم به نظر می رسند؟ یا قهوه ای و لزج هستند؟

اگر قهوه ای و لزج هستند به احتمال زیاد پوسیدگی ریشه علت آن است.

علائم پوسیدگی ریشه و ساقه

اگر متوجه شدید که گیاهان شما به آرامی پژمرده می شوند و برگ ها بدون دلیل مشخصی زرد یا کدر می شوند ممکن است گیاهان شما تحت تأثیر پوسیدگی ریشه و ساقه قرار گیرند. پژمرده شدن و کدر شدن رنگ ممکن است به سرعت یا در طی چند ماه اتفاق بیفتد.

ریشه یکی از گیاهان را با برداشتن آن از خاک و با احساس کردن ریشه با دستان خود بررسی کنید. اگر ریشه‌ها به‌جای رنگ سفید مایل به کرم یا برنزه تیره به نظر می‌رسند احتمالاً مشکل پوسیدگی ریشه دارند.

گاهی اوقات با لمس , ریشه های آلوده می ریزند برخی از ریشه های سالم می توانند سیاه یا تیره رنگ باشند. اما همچنان در لمس سفت خواهند بود.  با این حال بیشتر ریشه های سالم رنگ روشن خواهند داشت و این به این معنی است که آنها به خوبی کار می کنند و توسط خاک غرقابی با زهکشی ناکافی خفه نمی شوند.

نحوه مبارزه با پوسیدگی ساقه و ریشه

ریشه‌های سالم دارای ریشه‌های تغذیه‌کننده کوچک‌تر یا ریشه‌چه‌هایی هستند که هنگام بررسی سیستم ریشه به راحتی قابل تشخیص هستند. در گیاهانی که دچار پوسیدگی ریشه شده اند ریشه های تغذیه کننده دیگر چسبیده نخواهند بود. معمولاً اگر ریشه ها تحت تأثیر پوسیدگی قرار گیرند طوقه گیاه نیز شروع به قهوه ای شدن یا تیره شدن رنگ می کند.

درمان پوسیدگی ریشه و ساقه

به منظور درمان گیاهان آسیب دیده از پوسیدگی ریشه باید اقدامات سریعی برای نجات محصولات خود انجام دهید. اگر به اندازه کافی زود متوجه مشکل شده اید شانس خوبی وجود دارد که بتوانید به این مشکل رسیدگی کنید و به گیاهان خود فرصت مبارزه برای برگشتن بدهید.

گیاهان آسیب دیده را از خاک جدا کنید و ریشه ها را به آرامی زیر آب جاری بشویید. تا جایی که ممکن است خاک را بشویید و نگران ریشه های آسیب دیده ای که در این فرآیند می ریزند نباشید. با این حال سعی کنید تا جایی که ممکن است با گیاه ملایم باشید.

با استفاده از یک جفت قیچی یا قیچی باغبانی تیز و تمیز، تمام ریشه های باقی مانده را که آسیب دیده اند جدا کنید. در صورتی که گیاه به شدت تحت تأثیر پوسیدگی قرار گرفته باشد این ممکن است شامل حذف اکثر سیستم ریشه باشد. اگر چنین است پس از برداشتن ریشه های آلوده قیچی را با الکل تمیز کنید و سپس یک سوم تا یک دوم برگ های گیاه را کوتاه کنید. از آنجایی که گیاه پس از کوتاه شدن نیازی به حمایت از رشد بالایی ندارد فرصت بهتری برای رشد مجدد سیستم ریشه و بازگشت به سلامت خوب خواهد داشت.

نحوه مبارزه با پوسیدگی ساقه و ریشه

با دور ریختن تمام خاک گلدانی که گیاه در آن قرار داشت درمان را از سر بگیرید. اگر گیاه در گلدان نبود می‌توانید اکنون آن را گلدان کنید و خاک بستر باغ را با قارچ‌کش درمان کنید.

اگر قارچ کش دارید ریشه های باقی مانده را به قارچ کش آغشته کنید تا قارچ هایی که ممکن است در اطراف باقی مانده اند از بین بروند. اکنون که پوسیدگی ریشه درمان شده و گلدان ضد عفونی شده است گیاه را در مخلوط گلدان تازه و تمیز قرار دهید.

اطمینان حاصل کنید که ظرف جدید گیاه دارای زهکشی مناسب است و فقط زمانی به آن آبیاری کنید که قسمت بالایی خاک مانند استخوان خشک شده باشد. قبل از افزودن کود به گیاه پنج تا هفت روز فرصت دهید تا سیستم ریشه خود را دوباره رشد دهد. زیرا ممکن است به گیاه در حال بهبودی شوک یا استرس وارد کند.

کنترل

هیچ راه حلی وجود ندارد و همه گیاهان آسیب دیده باید حذف و از بین بروند. فقط سعی کنید گیاهان را با آسیب متوسط درمان کنید. اگر در ظروف کاشت می کردید فرآیند کنترل یک راه حل ساده است. تمام خاک های آسیب دیده را دور بریزید زیرا نمی خواهید خطر آلودگی مجدد را تهدید کنید.

تمام ظروف را با یک محلول ضدعفونی کننده , ضد عفونی کنید.

اگر در زمین یا در بسترهای باغچه باغبانی می کردید ممکن است کنترل فرآیند کمی دشوارتر و زمان برتر از آنچه انتظار داشتید باشد اما غیرممکن نیست. یکی از روش هایی که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید، خیس کردن خاک با قارچ کش است. این می تواند یک فرآیند پرهزینه باشد.

نحوه مبارزه با پوسیدگی ساقه و ریشه

سولاریزاسیون خاک فرآیند پوشاندن خاک با برزنت است به طوری که تا بیش از 51 درجه سانتیگراد گرم شود و قارچ ها و باکتری هایی که ممکن است در خاک وجود داشته باشد را از بین ببرد.

آفتاب‌زدایی خاک نه تنها قارچ‌ها و باکتری‌ها را از بین می‌برد, بلکه طیف گسترده‌ای از آفات دیگری را که می‌توانند در بستر باغ شما ویران کنند.

از جمله نماتدها و دانه‌های مضر علف‌های هرز را نیز از بین می‌برد. علاوه بر این، گرم کردن خاک با استفاده از نور خورشید باعث آزاد شدن مواد مغذی از مواد آلی موجود در خاک می شود.

ابتدا به لایه بالایی خاک بکارید سپس لایه رویی را با چنگک بزنید تا سطح صاف و یکدست شود. از آنجایی که خاک مرطوب گرما را موثرتر از خاک خشک هدایت می کند منطقه ای را که می خواهید خورشیدی کنید تا زمانی که مرطوب شود آبیاری کنید.

اما نه آنقدر آبیاری کنید که خیس شود. زیرا آب بیش از حد باعث می شود دما به سطح مورد نیاز برای از بین بردن قارچ نرسد هنگامی که یک باغ پر از خاک کشت شده هموار و مرطوب دارید و آماده هستید که آن را با برزنت بپوشانید.

نحوه مبارزه با پوسیدگی ساقه و ریشه

اگر در منطقه ای با آب و هوای گرم زندگی می کنید باغ خود را با برزنت پلاستیکی شفاف به مدت چهار تا شش هفته در طول تابستان بپوشانید.

در حالت ایده آل، 15 سانتی متر بالای خاک به دمای 51 درجه سانتی گراد می رسد. اگر در منطقه ای با آب و هوای خنک زندگی می کنید به جای برزنت شفاف از برزنت سیاه استفاده کنید. زیرا برزنت سیاه اشعه خورشید را جذب می کند و دمای زیر را افزایش می دهد.در آب و هوای سردتر شما همچنین می‌خواهید که برزنت را به مدت هشت تا 10 هفته در جای خود بگذارید و به آن زمان بیشتری برای از بین بردن قارچ‌ها و باکتری‌ها و آفات موجود در خاک بدهید.

جلوگیری از پوسیدگی ریشه و ساقه

تنها راه واقعی برای مبارزه با پوسیدگی ریشه و ساقه پیشگیری است. دو جزء اصلی که منجر به پوسیدگی می شوند دما و اکسیژن هستند.

گیاهان، مانند همه موجودات زنده برای عملکرد صحیح باید قادر به تنفس باشند. اگر ریشه ها نتوانند نفس بکشند گیاه نمی تواند رشد کند. با اطمینان از اینکه ریشه ها در اعماق خاک کاشته شده اند و خاک به اندازه کافی شل است تا اکسیژن رسانی شود از این کمبود اکسیژن جلوگیری کنید. اگر از سیستم رشد هیدروپونیک یا ایروپونیک استفاده می‌کنید.مطمئن شوید که پمپ هوا و سنگ‌های هوای شما به اندازه‌ای بزرگ هستند که آب را حباب نگه دارند تا مقدار زیادی اکسیژن به سیستم ریشه برسد.

نحوه مبارزه با پوسیدگی ساقه و ریشه

دمای گرم یکی دیگر از مواردی است که می تواند منجر به آلودگی کپک شود. متأسفانه برای باغبانان فضای باز، کار زیادی برای تغییر آب و هوا نمی توانید انجام دهید.بنابراین اگر در منطقه ای با آب و هوای گرم زندگی می کنید سنگ هایی را در زیر خاک اضافه کنید تا زهکشی بهتر شود و مالچ روی لایه بالایی برای خنک شدن خاک اضافه کنید. در زیر هنگام هیدراته کردن گیاهان خود نیز از آب خنک استفاده کنید. زیرا آب گرم و هوای گرم ترکیب بدی برای کپک هستند. باغبانان داخلی ممکن است به سادگی بخواهند تهویه هوا را در طول ماه های تابستان روشن کنند و محیطی با تهویه مناسب برای گیاهان فراهم کنند.

پوسیدگی ریشه و ساقه یک مشکل غیر معمول نیست و همچنین پایان جهان نیست با این حال اکنون که مشکل شناسایی شده است و زمان آن رسیده است که روی یک راه حل کار کنید. درمان کنترل و پیشگیری از پوسیدگی ریشه می‌تواند فرآیندی دشوار باشد. اما هر کاری ارزشمند نیاز به کمی خون، عرق و اشک دارد. اگر پوسیدگی ریشه و ساقه باغ شما را فراگرفته است، امید خود را از دست ندهید.

فروشگاه اینترنتی کشاورزی سبز نهاد

سایت رسمی گرومور آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید