مگس‌های سفید حشرات ریز و شیره‌خواری هستند که ممکن است در کاشت‌های سبزیجات و زینتی به‌خصوص در هوای گرم فراوان شوند. آنها عسلک چسبنده را دفع کرده و باعث زردی یا مرگ برگها می شوند. شیوع اغلب زمانی رخ می دهد که کنترل طبیعی بیولوژیکی مختل شود. مدیریت زمانی که جمعیت زیاد باشد دشوار است.

مگس سفید – White Flies

مگس سفید,White Flies

شناسایی و چرخه زندگی

مگس‌های سفید علی‌رغم نامشان مگس‌های واقعی نیستند (در راسته حشرات دوپترا) بلکه در راسته Hemiptera هستند که مربوط به شته‌ها، فلس‌ها و شپشک‌های آردآلود هستند. آنها نام خود را از موم سفید آرد آلودی گرفته اند که بال ها و بدن بزرگسالان را می پوشاند. بالغ ها حشرات ریز با بدن زرد و چهار بال سفید هستند. اگرچه بزرگسالان برخی از گونه‌ها دارای نشانه‌های متمایز بال هستند. بسیاری از گونه‌ها به راحتی در آخرین مرحله پورگی (نابالغ) که بدون بال است و پاهای قابل رویت ندارد.بسته به گونه پوره‌های مگس سفید از رنگ زرد تقریبا شفاف یا سفید تا سیاه با حاشیه سفید متفاوت هستند.

مگس‌های سفید در هوای گرم به سرعت رشد می‌کنند و در موقعیت‌هایی که دشمنان طبیعی بی‌اثر هستند و آب‌وهوا و گیاهان میزبان علاقه‌مند به شیوع بیماری هستند، جمعیت‌ها می‌توانند به سرعت جمع شوند. کلنی های بزرگ اغلب در سطح زیرین برگ ها ایجاد می شوند. رایج ترین گونه های آفت – مانند مگس سفید گلخانه ای ( Trialeurodes vaporariorum ) و مگس سفید سیب زمینی شیرین ( Bemisia tabaci ) – دارای طیف میزبان گسترده ای هستند که شامل علف های هرز و محصولات زراعی زیادی است. این گونه‌ها در تمام طول سال در مناطق گرم‌تر تولید مثل می‌کنند و با برداشت یا خشک شدن گیاهان از میزبانی به میزبان دیگر منتقل می‌شوند.

مگس سفید – White Flies

گونه دیگری از مگس سفید با دامنه میزبانی وسیع، مگس سفید غول پیکر Aleurodicus dugesii است.

مگس‌های سفید معمولاً تخم‌های مستطیلی کوچک خود را روی سطح زیرین برگ‌ها می‌گذارند. آفت از تخم بیرون می‌آیند و اندازه مگس‌های سفید جوان به تدریج از طریق چهار مرحله پورگی به نام سنین افزایش می‌یابد. مرحله اول پورگی (خزنده) حتی با لنز دستی به سختی قابل مشاهده است. خزنده ها برای شروع تغذیه چندین ساعت قبل از استقرار در اطراف حرکت می کنند. مراحل پورگی بعدی بی حرکت، بیضی شکل و مسطح با پاها و شاخک ها بسیار کاهش یافته است مانند حشرات مقیاس کوچک بالغ بالدار از آخرین مرحله پورگی خارج می شود (گاهی اوقات شفیره نامیده می شود، اگرچه مگس های سفید دگردیسی کامل واقعی ندارند). تمام مراحل با مکیدن آب گیاه از برگ ها و دفع مایعات اضافی به صورت قطرات عسلک هنگام تغذیه تغذیه می شوند.

خسارت

مگس‌های سفید از قطعات دهانی سوزنی‌ مانند خود برای مکیدن شیره آبکش بافت‌های رسانای غذا در ساقه و برگ گیاهان استفاده می‌کنند. آفت های زیاد می توانند باعث زرد شدن برگ ها و خشک شدن برگ ها یا ریزش برگ گیاهان شوند. مانند شته‌ها و مگس‌های سفید مایعی شیرین به نام عسلک دفع می‌کنند. عسلک مورچه‌ها را جذب می‌کند که در فعالیت‌های دشمنان طبیعی که ممکن است مگس‌های سفید و سایر آفات را کنترل کنند تداخل می‌کنند.

تغذیه توسط مگس سفید سیب زمینی شیرین نابالغ، Bemisia tabaci ، می تواند باعث انحراف گیاه، تغییر رنگ یا نقره ای شدن برگ ها شود و ممکن است باعث تلفات جدی در برخی از محصولات سبزیجات شود. برخی از مگس های سفید ویروس ها را به برخی از گیاهان سبزی منتقل می کنند. مگس‌های سفید معمولاً در درختان میوه مشکلی ندارند، اگرچه جمعیت آن‌ها می‌تواند در مرکبات، انار و آووکادو ایجاد شود.

مگس سفید – White Flies

چندین گونه مگس سفید روی درختان و درختچه های زینتی دیده می شود اما بیشتر آنها به دلیل کنترل های طبیعی مانند انگل ها و شکارچیان غیر معمول هستند. اکثر مگس های سفید روی درختان محدوده میزبان محدودی دارند. سطوح پایین مگس‌های سفید معمولاً مضر نیستند. بزرگسالان به خودی خود آسیب قابل توجهی وارد نمی کنند مگر اینکه عامل بیماری زای گیاهی را منتقل کنند. به طور کلی، تلفات گیاه اتفاق نمی افتد مگر اینکه جمعیت قابل توجهی از پوره های مگس سفید وجود داشته باشد.

مدیریت

مدیریت آلودگی شدید مگس سفید دشوار است. بهترین استراتژی جلوگیری از ایجاد مشکلات در باغ یا منظره شماست. در بسیاری از موقعیت ها، دشمنان طبیعی کنترل کافی بر مگس های سفید را فراهم می کنند. شیوع اغلب زمانی رخ می دهد که دشمنان طبیعی با استفاده از حشره کش ها، شرایط گرد و غبار، یا دخالت مورچه ها مختل شوند. از گیاهانی که به طور مکرر میزبان جمعیت بالایی از مگس های سفید هستند اجتناب کنید یا حذف کنید.

مگس سفید – White Flies

در باغ ها، جمعیت مگس سفید در مراحل اولیه رشد جمعیت را می توان با یک برنامه هوشیارانه حذف برگ های آلوده یا شلنگ زدن با اسپری های آب مهار کرد. مالچ‌های بازتابنده می‌توانند مگس‌های سفید را از باغ‌های سبزیجات دفع کنند و از تله‌های چسبنده زرد می‌توان برای نظارت یا در سطوح بالا، کاهش تعداد مگس‌های سفید استفاده کرد. اگر استفاده از حشره کش ها را انتخاب می کنید، صابون های حشره کش یا روغن هایی مانند روغن چریش ممکن است جمعیت را کاهش دهند اما نه از بین ببرند. حشره کش های سیستمیک ممکن است موثرتر باشند اما می توانند اثرات منفی بر حشرات مفید و گرده افشان ها داشته باشند.

جهت مشاوره میتوانید از طریق تیکت بعد از ثبت نام در سایت یا در واتس آپ با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید